• eTwinning

• Čo je eTwinning?

eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005. Svoju činnosť na Slovensku realizuje pod záštitou Európskej komisie a Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR.

eTwinning je spolufinancovaný z Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport Erasmus+, ktorého je súčasťou.

eTwinning umožňuje zamestnancom a žiakom všetkých typov škôl spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá, pracovať na projektoch, zdieľať materiály a nápady, učiť sa navzájom z dobrých príkladov a realizácie projektov a vytvárať tak komunitu so spoločným cieľom: zábavnou a inovatívnou formou vzdelávať svojich žiakov a študentov, pracovať na svojom profesijnom a osobnom raste a najmä získať, rozvíjať a osvojovať si kľúčové kompetencie vo výchovno-vzdelávacom procese, najmä v oblasti digitalizácie.

eTwinning umožňuje:

• Registráciu do ESEP – European School Education Platform / eTwinning a prístup k databáze učiteľov a škôl v Európe
          • Nájsť partnerskú školu na realizáciu projektu eTwinning alebo Erasmus+
          • Spoluprácu na projekte s partnermi a žiakmi v bezpečnom virtuálnom priestore TwinSpace
          • Získať uznanie a hodnotné odmeny v Národnej alebo Európskej súťaži eTwinning
          • Získať za kvalitný eTwinning projekt Národný alebo Európsky certifikát kvality
          • Účasť na seminároch, odborných vzdelávaniach a konferenciách doma aj v zahraničí a získanie certifikátu
          • Účasť na slovenských aj európskych ONLINE vzdelávaniach a webinároch a získanie certifikátu
          • Získať prestížny titul Škola eTwinning
          • Byť členom Skupiny eTwinning a diskutovať a spolupracovať na konkrétnych témach

Mathematik als „Fremdsprache“?

Platforma: European School Education Platform (Twinspace)

Projekt: https://school-education.ec.europa.eu/sk/etwinning/projects/mathematik-als-fremdsprache/twinspace/pages

Trvanie projektu: november 2023 – január 2024

Základné informácie projektu: Žiaci a študenti partnerských škôl si budú v rámci projektu navzájom pripravovať i riešiť jednoduché zadania, úlohy a testy z oblasti matematiky. Spoločným prvkom, ktorý ich bude spájať, bude nielen matematika ale aj nemecký jazyk, ktorý bude komunikačným jazykom projektu.

Cieľ projektu:

• Zábavnou formou priblížiť žiakom a študentom matematiku i nemecký jazyk prostredníctvom interaktívnych prvkov internetu.
          • Naučiť sa spolupracovať a zdieľať informácie v rámci medzinárodného tímu.
          • Naučiť sa pracovať v platforme.
          • Zakladať partnerstvá.
          • Zlepšiť digitálne zručnosti žiakov a študentov.

Očakávané výstupy:

• Spoločný Twinspace
          • Logo Projektu
          • Spoločný tematický Slovník/Lexikon
          • Vyhodnotenie vytvorených zadaní, úloh a testov formou dotazníka spokojnosti

Kľúčové slová projektu: matematika, nemecký jazyk, kolaborácia, nové nástroje Web 2.0

Koordinátor projektu:

• Gymnázium J.A.Komenského – Comenius Gimnázium, Štúrova 16, Želiezovce, Slovensko

Partneri projektu:

Cieľové skupiny:

• Žiaci a študenti vo veku od 15 do 19 rokov

Plánovanie projektových aktivít:

• Nadviazanie partnerskej spolupráce
          • Stanovenie pravidiel správania a spolupráce na Twinspace
          • Vytvorenie loga projektu
          • Predstavenie partnerských tímov
          • Vytvorenie zadaní, úloh a testov s využitím nástrojov Web 2.0

Ako je zapojená naša škola:

Naše gymnázium v projekte reprezentujú študenti 4. B triedy. Projekt vedie Ing. Mgr. Renáta Antalová, PhD. Spoločne sme vytvorili v aplikácii Padlet nástenky s fotografiami žiakov a študentov zúčastnených tímov. Na hodinách nemeckého jazyka študenti v uvedenej aplikácii zadali základné informácie o fotografiách umiestnených na nástenke s vlastným popisom i opisom svojich záujmov a aktivít. Náš tím svoju budovu svojho gymnázia prezentoval netradične formou puzzle v aplikácii Jigidi. Po vzájomnom predstavení partnerských tímov náš tím vytvoril v aplikácii Crosswordlabs krížovku s členením základných oblastí matematiky. Grécky tím inšpirovaný možnosťami, ktoré uvedený nástroj umožňuje, vytvoril tematicky ďalšiu krížovku s menami významných starovekých gréckych matematikov. Francúzsky tím pripravil pre ostatné tímy na odľahčenie pred vianočnými sviatkami hru v aplikácii Kahoot z oblasti planimetrie a trigonometrie. Pretože v matematike sa často využívajú písmená gréckej abecedy v aplikácii LearningApps sme vytvorili úlohu pre zvyšné tímy a overili sme nakoľko poznajú písmená gréckej matematiky (čo samozrejme nerobilo problém gréckemu tímu). Spokojnosť so zadanými úlohami môžu žiaci vyjadriť formou dotazníka v rámci možností, ktoré ponúka Google Docs. V súčasnosti pracujeme s partnerskými kolektívmi na spoločnej knihe (lexikone) s výstupmi spoločného projektu.